POVIJEST ODREDA
Prva izviđačka jedinica u Vinkovcima pojavila se 1951. godine. Rasla je i razvijala se u vrlo skromnim uvjetima. Budući da je to bilo vrijeme prvih koraka izviđačke organizacije u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji, još nisu bili točno utvrđeni ciljevi i zadaci organizacije. Prvi starješina bio je prof. Stojan Stanić koji je postao počasni doživotni starješina Odreda.
Odred izviđača, pod nazivom, «Boris Kidrić» formiran je 1954. godine kada je postignuta potpuna organiziranost izviđača u Vinkovcima. Službeni datum "roðenja" našega odreda je 17. travnja 1954. godine iako je "roðen" oko dva mjeseca ranije.
Tijekom godina, Odred se trudio što bolje i dosljednije provoditi program Saveza izviđača Jugoslavije i Saveza izviđača Hrvatske. Vinkovački izviđači sudjelovali su na puno različitih akcija i natjecanja od kojih možemo izdvojiti i sudjelovanje na 1. smotri SIH-a u Karlovcu (1964.), 4. smotri SIH-a u Varaždinu (1981.), 5. smotri SIH-a u Zagrebu (1985.), 6. Smotri SIH-a na „Otoku mladosti“ (2005.) te 7. smotri SIH-a u Fužinama (2001).
Od samog nastanka Odreda, skoro svake godine organizirano je logorovanje za članove (Kokarje '67.; Đakovačka Breznica '72, '73; Zlarin '74, '75, '76; Nin '77, '78, '82; Budva '80, Posedarje '81, itd). Godine 1982. po prvi put je organizirana kolonija poletaraca u Brodarici kraj Šibenika zajedno sa izviđačima iz Velike Gorice. Sljedećih godina Odred logoruje na «Otoku mladosti» kraj Šibenika.
Od 1980. godine aktivno je počeo djelovati Savjet odreda koji je doprinio značajnom napretku u radu. Članovi Savjeta bili su aktivni članovi kluba brđana.
Vinkovački odred je u svom radu ostvario izvanredne uspjehe i dobio niz značajnih priznanja:
- nagradu grada Vinkovaca, 1969.
- priznanje SIH-a za «Igre poletaraca» u Zadru, 1978.
- priznanje SIH-a za «Igre poletaraca» u Velikoj Gorici, 1981.
- spomen-diplomu SIJ-a za ostvarivanje programa izvidacke organizacije, 1981.
- «Partizanski odred», 1983.
Za vrijeme Domovinskog rata, Dom izviđača čuvalo je nekoliko mlađih brđana dok su stariji bili na ratištu. Nekli su članovi Odreda « Boris Kidrić » odselili, neki su nestali, a neki poginuli.
Ustrojstvo Odreda se promijenilo i od brđana su ostali samo Magdalena i Nikola Madžarac, Ružica Lacković i Boris Ožanić koji je obnašao dužnost starješine novoimenovanog Odreda izviđača «Vinkovci». Svega šestero članova srednjoškolaca uspjelo je podići rad Odreda na noge nakon 1991. godine. Uvjeti za rad bili su izuzetno teški jer je trebalo doškolovati još kadrova i jer financijske potpore više nije bilo. Nekada jak, partizanski Odred, u samo dvije godine rata, izgubio je gotovo sve članove.
Odred je 1992. godine osnovao dvije družine: 1. družinu “Tena” koja je djelovala u Domu izviđača u centru grada i 2. družinu “Bartol Kašić” koja je djelovala pri Osnovnoj školi “Bartol Kašić” u Novom Selu. Uz velike napore i puno truda, bez pomoći odraslih i iskusnih članova, mladi su članovi učili i sebe i djecu istovremeno. Tako su dvije ekipe započele novu suradnju s ostalim odredina u Hrvatskoj 1993. godine na Olimpijadi u Krapini i na Državnom izviđačkom orijentacijskom natjecanju u Splitu.
Od 1995. Odred je počeo organizirati izviđačko orijentacijsko natjecanje “Memorijal dvanaest redarstvenika”. Povoljna je situacija ta što je Odred uspio zadržati Dom izviđača koji bi uskoro trebao prijeći i u Odredsko vlasništvo.
Tijekom sljedećih godina, Odred sudjeluje u humanitarnoj akciji “Betlehemsko svjetlo mira”.
U ovom periodu, uspješno su educirana četiri člana Odreda te stekla naziv izviđačkog instruktora prvog stupnja, od kojih je jedan član promoviran u zvanje instruktora 3. stupnja (2012. godine). Stariji članovi Odreda nagrađeni su zlatnim počasnim izviđačkim prstenjem jer su se istakli uspješnim rukovođenjem i radom u svojoj matičnoj jedinici.